Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://ir.librarynmu.com/handle/123456789/16207
Назва: Проспективне фармацевтичне консультування при лікуванні тривожно-депресивних розладів (Огляд літератури)
Інші назви: Prospective pharmaceutical counseling in the management of anxiety and depressive disorders (Literature review)
Автори: Гоштинар, К. С.
Хайтович, М. В.
Ключові слова: тривожно-депресивні розлади, клінічні фармацевти, ліко-пов’язані проблеми.
Дата публікації: 2025
Видавництво: Сімейна медицина: європейські практики
Короткий огляд (реферат): Психічні розлади, які уражають близько 450 млн осіб у всьому світі, асоціюються з низкою коморбідних патологічних станів, збільшенням витрат на лікування та посиленим використанням ресурсів систем охорони здоров’я. Ще до повномасштабної війни 30% українців відзначали щонайменше один епізод психічних розладів протягом життя, але у наш час ситуацію істотно погіршив травматичний досвід воєнних дій. У ХХІ ст. ключовими учасниками менеджменту пацієнтів із тривожно-депресивними розладами стали клінічні фармацевти, які можуть виконувати скринінг цих розладів; проводити моніторинг лікування хворих з уже встановленим діагнозом; виявляти осіб із ліко-пов’язаними проблемами (ЛПП). Успіх моніторингу лікування та скринінгу суїцидальних намірів, проведеного клінічними фармацевтами, підтверджено у низці досліджень. Фармацевти виявляли неприхильність до застосування антидепресантів, побічні ефекти лікування та інші ЛПП, і після схвалення лікарем-куратором усували їх та організовували спостереження за пацієнтом. Запропоновано різні моделі участі клінічного фармацевта у веденні хворих із тривожно-депресивними розладами (створення ресурсного центру при аптеці, працевлаштування фармацевта на повну зайнятість при психіатричному стаціонарі, формування системи дистанційних телемедичних консультацій клінічних фармацевтів тощо). Комплексна медична допомога за участю клінічного фармацевта характеризується фармакоекономічною доцільністю, що важливо для умов сучасної України. Висновки. Враховуючи значну завантаженість вітчизняних лікарів первинної ланки та високу поширеність психічних розладів в умовах війни, в Україні різко зросла потреба в тісній співпраці лікарів із клінічними фармацевтами. Така взаємодія здатна покращити прихильність пацієнтів психіатричного профілю до лікування, зменшити кількість ЛПП, підвищити ймовірність досягнення терапевтичних цілей та знизити сумарні витрати на лікування.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): http://ir.librarynmu.com/handle/123456789/16207
ISSN: 2786-7218
2786-720X
Розташовується у зібраннях:Наукові публікації кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
Перспективне фармацевтичне консультування.pdf826,84 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.