Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://ir.librarynmu.com/handle/123456789/15510
Назва: Аналіз тенденцій у виписуванні рецептів пацієнтам із психічними розладами та відпуску лікарських засобів з аптек за програмою «доступні ліки»
Автори: Немченко, А. С.
Ляденко, А. В.
Гала, Л. О.
Ключові слова: Виписування рецептів, тенденції, лікарські засоби, антидепресанти, психічні розлади, рецептурний відпуск, програма «Доступні ліки».
Дата публікації: 2025
Короткий огляд (реферат): Урядова програма «Доступні ліки» сьогодні нараховує 481 препарат (без урахування препаратів інсуліну та медичних виробів), кількість лікарських засобів для лікування пацієнтів із психічними розладами становить 118 (24,5%). Кількість лікарів, зареєстрованих за напрямом «Психологічна та психіатрична допомога» становить 12 979 лікарів первинної ланки (лікарі загальної практики – сімейні лікарі, лікарі-педіатри, лікарі-педіатри дільничні та лікарі-терапевти) та 3 585 лікарів спеціалізованої медичної допомоги (лікарі-наркологи, лікарі-наркологи дільничні, лікарі-психіатри, зокрема дитячі, лікарі-психологи, лікарі-психотерапевти). Кількість аптечних закладів, які мають договір із Національною службою здоров’я України та можуть відпускати ліки саме пацієнтам із психічними розладами становить 1 149 (80% від загальної кількості закладів, які беруть участь у програмі реімбурсації). Метою роботи став аналіз тенденцій у виписуванні рецептів на лікарські засоби пацієнтам із психічними розладами лікарями первинної та спеціалізованої медичної допомоги за програмою «Доступні ліки», а також у відпуску препаратів для лікування депресії з аптек у період із 2020 по 2024 рр. За результатами виконаного аналізу, кількість виписаних рецептів лікарями спеціалізованої медичної допомоги суттєво зростає, зокрема на комбіновані міжнародні непатентовані назви Леводопа + Карбідопа, приріст у 2023–2024 рр. становив 34% від загальної кількості рецептів за кожен рік відповідно. Водночас статистика виписаних рецептів лікарями первинної ланки має значно нижчу тенденцію зростання. Кількість відпущених лікарських засобів для лікування депресії з аптек зросла на 32% у 2024 р. та є максимальним показником за період 2020–2024 рр., тоді як роздрібні ціни за упаковку на окремі препарати дещо знизилися у 2024 р. Аналіз цін на лікарські засоби для лікування пацієнтів із депресивними розладами, які були відпущені з аптек, дав можливість встановити певні тенденції – наявність широкого асортименту препаратів у різних дозуваннях за кожною міжнародною непатентованою назвою, що забезпечує зниження коливання цін реалізації та відповідно збільшення доступності ліків для пацієнта. Детальний аналіз цін реалізації на препарати за міжнародними непатентованими назвами Амітриптилін та Флуоксетин, які було включено до програми реімбурсації з 2021 р., свідчить про важливість проблеми ціноутворення для різних груп лікарських засобів, які включено до урядової програми «Доступні ліки».
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): http://ir.librarynmu.com/handle/123456789/15510
ISSN: УДК 615.1:614.2
Розташовується у зібраннях:Наукові публікації кафедри організації та економіки фармації

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
1444-Article Text-2526-1-10-20250414.pdf378,81 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.